PLASTİK SAYDAN DEMİR ÇELİKTE

PE / Polietilen

Kimyasal mukavemeti yüksek malzemeler grubundandır. Sürtünme katsayısı düşük, kaygan bir malzemedir. Nem emilimi sıfıra yakındır.

Polietilen kendi içinde türlere ayrılır.Türleri belirleyen moleküllerinin uzunluğudur (moleküler ağırlık) ve molekül uzunluğu aşınma dayanımını tanımlar.

» PE 300-HD (Kolay kaynak edilir)
» PE 500-HMW
» PE 1000-UHMW (Yüksek aşınma dayanımı)
» PE 1000 Reg. (sadece Siyah, Yeşil renk)

Moleküler ağırlığın yüksekliği aşınma dayanımının yüksekliği ile doğru orantılıdır. (UHMW en yüksek direnci gösterir.)

Çalışma Sıcaklıkları
+90°C ile -150°C arasında (PE1000)

Cast PA / Cast Poliamid

Poliamid grubundan bir malzemedir. Sert ve rijit bir malzemedir. Döküm yolu ile imal edilir. Mekanik ve aşınma dayanımı yüksektir.

Metallerle sürtünen uygulamalarda bile aşınma mukavemeti yüksektir. Bazı teknik özelliklerinin geliştirilmesi için de katkı maddeleri (sıvı yağ, katı yağ, molibden sülfür MOS2, vb.) katılarak özel türleri üretilmektedir. 

Quadrant firması NLLATRON MC-901, NYLATRON NSM, NYLATRON GSM, ERTALON LFX, ERTALON XAU+ gibi katkılı cast poliamidler üretirken, Röchling firması SUSTAMID 6 GOL (Sarı) üretmektedir. 

Çalışma Sıcaklıkları
+90°C ile -30°C arasıPOM / Polioksimetilen ( derlin )

Yüksek mekanik dayanıma sahip düşük sürtünme katsayılı kaygan bir malzemedir. Poliamid grubuna göre daha yüksek sıcaklıklara dayanmaktadır. 

Rijit ve sert olması sebebi ile özellikle küçük dişli uygulamalarında kullanılır. Boyutsal stabilitesi poliamid grubuna göre iyidir. Uygun işleme tekniği ile pürüzsüz yüzey kalitesine ulaşılabilir.

Çalışma Sıcaklıkları
+100°C ile -50°C arası

PTFE / Politetrafloretilen ( teflon )

Yumuşak bir malzemedir. Çentik darbe dayanımı ve mekanik dayanım değerleri düşüktür. Kopma uzaması yüksektir. Sürtünme katsayısı çok düşüktür. Bu özellikleri malzemeye kayganlık ve esneklik vermektedir. 

Elektriksel özellikleri de çok iyidir. Malzemenin moleküler yapısı sebebi ile hiçbir kimyasal madde ile tepkimeye girmez. Boyutsal ölçü stabilitesi iyi değildir. İşlem esnasında toleranslara dikkat edilmelidir. 

Mekanik değerleri değiştirmek üzere çeşitli alaşımları üretilebilmektedir. Aynı zamanda malzeme yapışmama özelliğine sahiptir ve nem emilimi sıfırdır.

Çalışma Sıcaklıkları
+260°C ile -200°C arası

PA / Poliamid

Tüm poliamid türleri, NAYLON kimyasal tanımı altında anılır. Mekanik dayanımı çok iyi bir malzemedir.

Kimyasal dayanımı çok kuvvetli değildir. Bazı asit ve bazlara dayanımı vardır. Bünyesine su ve nem alma oranı yüksektir. Bu yüzden boyutsal ölçü değişimine uğrar. Hassas toleranslarda dikkat edilmesi gerekir.

Nem emilimi yüzünden anlık darbe ve titreşimlere karşı dayanımı vardır böylece dinamik gerilmeler, bünyede yok edilir. Yüksek enerjili radyasyona (Gamma - X Ray) nispeten dayanıklıdır.

Çalışma Sıcaklıkları
+85°C ile -40°C arasında

PVC / Polivinilklorür

Başta kuvvetli asitler olmak üzere birçok kimyasallara dayanıklı olması,bu tür uygulamalarda tercih edilen bir malzeme haline gelmesini sağlamıştır.

PVC, yapısal özelliği gereği kaynak edilebilir ve yapıştırılabilir malzemeler arasındadır. Grubu içindeki malzemelere kıyasla sıcaklık dayanımının düşük olması (60°C) ve yoğunluğunun yüksek olması dezavantaj oluşturmaktadır. 

Alevlenmeme özelliği vardır (aleve maruz bırakılıp çekildiğinde tutuşmaz). Elektriksel ark dayanımı iyidir.

Çalışma Sıcaklıkları
+60°C ile -15°C arasında Özellikler 

» Yüksek kimyasal dayanım
» Kolay kaynak edilebilme ve yapıştırma
» Alev almama

Kullanım Alanları
» Kimyasal tanklar (Galvano)
» Elektriksel ekipman üretimi
» Su Arıtım Tesis havuzları
» Pompa ve vana gövdeleri
» Borular

Standard Renkler
RAL 7011 tarafından tercih edilen öncü firma haline getirmiştir.